Aankoopprijs is niet gelijk aan totale kosten
Wie een elektrische aandrijving koopt, vergelijkt meestal catalogusprijzen: Motor, tandwielkast, Frequentieregelaar. Bij continu werkende industriële aandrijvingen zijn deze aanschafkosten echter slechts 5-15 % van de totale levenscycluskosten uit. Verreweg de grootste kostenpost is energie - en dit wordt nauwelijks meegerekend bij de aanschaf.
Voor een aandrijving van 11 kW met 6.000 bedrijfsuren per jaar en een levensduur van 15 jaar bedragen de energiekosten alleen al meer dan €190.000 - de aankoopprijs van de motor ligt tussen €800 en €1.200. De Total Cost of Ownership (TCO) maakt dit verschil zichtbaar en biedt een basis voor gefundeerde aankoopbeslissingen. Total Cost of Ownership (TCO) maakt deze onbalans zichtbaar en biedt de basis voor gefundeerde aankoopbeslissingen.
Bericht
Bij 6.000 uur/jaar bedrijf bestaat meer dan 80% van de TCO uit energiekosten. Een verbetering van de totale efficiëntie met slechts 5 procentpunten bespaart in 15 jaar meer dan de motor zelf kost.
TCO-componenten in de aandrijfcontext
De totale kosten van een aandrijfsysteem zijn verdeeld in vijf blokken. De volgende tabel toont typische verhoudingen voor continu industrieel gebruik bij 6.000 h/jaar gedurende een levensduur van 15 jaar:
| TCO-blok | Typische inhoud | Aandeel in TCO |
|---|---|---|
| CAPEX-componenten | Motor, versnellingsbak, Frequentieregelaar, koppeling | 3–8 % |
| CAPEX-installatie | Installatie, bekabeling, inbedrijfstelling | 1–4 % |
| Energiekosten | Elektrische energie over de gehele bedrijfstijd | 70–90 % |
| Onderhoudskosten | Smering, lager vervangen, afdichtingen, olie verversen | 3–10 % |
| Kosten uitvaltijd | Productiestilstand, noodreparatie, expreslevering | 1–8 % |
| Afvalverwijdering | Verwijdering van afgewerkte olie, recycling van metaal, ontmanteling | < 1 % |
De aandelen variëren afhankelijk van het bedrijfsprofiel: aandrijvingen met een paar honderd bedrijfsuren per jaar hebben een relatief hoger aandeel CAPEX; systemen die continu in bedrijf zijn (pompen, compressoren, ventilatoren) zitten aan de bovenkant van het energiebereik.
Energiekostenmodel met voorbeeldberekening
Basisformule
De jaarlijkse energiekosten van een aandrijving worden als volgt berekend:
E_jaar = (P_mech / η_totaal) × t_operatie × c_stroom
- P_mech - Mechanisch effectief vermogen aan de uitgaande as [kW]
- η_totaal - Rendement motor × tandwielkast (dimensieloos)
- t_Bedrijf - jaarlijkse bedrijfsuren [h/jaar]
- c_stroom - Industriële elektriciteitsprijs [€/kWh]
Voorbeeldberekening IE3 vs. IE4 over 15 jaar
Randvoorwaarden: 11 kW mechanisch uitgangsvermogen, 6.000 h/jaar, elektriciteitsprijs 0,18 €/kWh, planetaire reductorkast η = 0,96, motorrendement volgens IEC 60034-30-1.
| Parameters | IE3 (η = 0,915) | IE4 (η = 0,932) | Verschil |
|---|---|---|---|
| η Motoren | 0,915 | 0,932 | +1,7 % |
| η totaal (motor × versnellingsbak 0,96) | 0,879 | 0,895 | — |
| Elektrisch opgenomen vermogen P_el | 12,51 kW | 12,29 kW | 0,22 kW |
| Energieverbruik / jaar | 75.065 kWh | 73.741 kWh | 1.324 kWh |
| Energiekosten / jaar | 13.512 € | 13.273 € | 239 € |
| Energiekosten over 15 jaar | 202.672 € | 199.096 € | 3.576 € |
De tabel toont de totale systeemvergelijking inclusief de versnellingsbak. Geïsoleerd naar de motor (zonder versnellingsbak) is het verschil in efficiëntie IE3→IE4 nog duidelijker: IE3 verbruikt 12,02 kW, IE4 slechts 11,80 kW - een verschil van 1.320 kWh/jaar of € 238/jaar.
Onderhoudskosten: Smering, Lagers, Slijtageonderdelen
Smering
Minerale transmissieolie moet na 10.000-15.000 bedrijfsuren of uiterlijk om de twee jaar worden ververst, ongeacht de bedrijfsduur. Synthetische tandwieloliën (PAO, PAG) gaan tot 30.000 uur mee en verlagen de onderhoudskosten ondanks hun hogere kostprijs. Voor een volledige methode voor het berekenen van intervallen, zie de handleiding voor Stel de smeerintervallen juist in.
Lager vervangen na L10 levensduur
Rollagers zijn slijtageonderdelen met een calculeerbare levensduur. Het dynamisch draaggetal en het belastingsprofiel geven de L10 levensduur (10 % kans op uitval). Typische richtwaarden voor wentellagers in tandwielkasten:
- Licht belaste lagers (groefkogellagers, n < 1.500 1/min): L10 = 20.000–50.000 h
- Middelzwaar belaste lagers (kegelrollagers, wormwiellagers): L10 = 10.000-25.000 uur
- Lagers met hoge belasting (planetaire tandwielen, holle as): L10 = 15.000-30.000 u met goede smering
Preventieve vervanging van lagers na het bereiken van 80% van de levensduur van L10 kost doorgaans € 200-600 (lager + arbeidsloon). Reactieve vervanging na lagerschade veroorzaakt extra gevolgschade aan assen en behuizingen en stilstandkosten - vaak vijf tot tien keer zo hoog.
Andere slijtageonderdelen
- Asafdichtingen (RWDR): om de 15.000-20.000 uur of bij zichtbare olielekkage - verwaarloosde lekkage leidt tot lagerschade
- Koppeling elementen: Controleer de elastomeerinzetstukken elke 5-10 jaar, afhankelijk van het belastingsspectrum
- Remblokken (voor het vasthouden van remmen): volgens de specificaties van de fabrikant; gewoonlijk om de 3-5 jaar bij continu gebruik
Vuistregel: Preventieve onderhoudskosten bedragen ongeveer 1-2% van de aankoopprijs per jaar. Voor een versnellingsbak van € 1.500 komt dit neer op € 15-30 per jaar - een minimale TCO-post, maar wel een die stilstandkosten in de orde van vier cijfers voorkomt.
Vergelijkende berekening: Sneckenreductor vs. Planetaire reductorkast
Het verschil in efficiëntie tussen wormwielreductoren (η ≈ 70 %) en planetaire reductoren (η ≈ 96 %) heeft een enorme impact op de TCO gedurende de levensduur. De volgende berekening toont de vergelijking van de pure energiekosten bij hetzelfde effectieve mechanische vermogen.
Randvoorwaarden: 11 kW mechanisch uitgangsvermogen, IE3 motor (η = 0,915), 6.000 h/jaar, 0,18 €/kWh, observatieperiode van 10 jaar.
| Parameters | Wormwielkast η = 70 % | Planetaire reductorkast η = 96 % | Verschil |
|---|---|---|---|
| Tandwielkast rendement | 70 % | 96 % | 26 % |
| η totaal (motor × versnellingsbak) | 0,641 | 0,879 | — |
| Elektrisch opgenomen vermogen P_el | 17,16 kW | 12,51 kW | 4,65 kW |
| Energieverbruik / jaar | 102.971 kWh | 75.065 kWh | 27.906 kWh |
| Energiekosten / jaar | 18.535 € | 13.512 € | 5.023 € |
| Energiekosten over 10 jaar | 185.347 € | 135.115 € | 50.232 € |
| CO₂ over 10 jaar (0,38 kg/kWh) | 391 t CO₂ | 285 t CO₂ | 106 t CO₂ |
Resultaat: De wormwielkast kost over een periode van 10 jaar ongeveer € 50.000 meer aan energie. Een planetaire reductorkast van deze grootte kost ongeveer €500-1.500 meer in aanschaf - afschrijving duurt minder dan 4 maanden. Verdere overwegingen met betrekking tot efficiëntie zijn te vinden in de gidsen Rendement tandwielkast berekenen en Sneckenreductor vs. planetaire reductorkast.
IE3 vs. IE4: Motorklassen en afschrijving
De IEC 60034-30-1 norm definieert de rendementsklassen IE1 tot IE5 voor driefasemotoren. IE4 (Super Premium Rendement) overtreft IE3 met ongeveer 1,5-2,5 procentpunten in efficiëntie. De meerprijs voor 11 kW motoren is 15-20% (ongeveer €150).
| Parameters | IE3 | IE4 |
|---|---|---|
| Rendement motor (11 kW, 4-polig) | 91,5 % | 93,2 % |
| Elektrisch stroomverbruik | 12,02 kW | 11,80 kW |
| Energieverbruik / jaar (6.000 h) | 72.131 kWh | 70.813 kWh |
| Jaarlijkse energiebesparing (0,18 €/kWh) | — | 238 €/jaar |
| Typische aankoopprijs | ongeveer 800 € | ongeveer 950 € (Δ +150 €) |
| Afschrijving van de meerprijs | — | ongeveer 8 maanden |
Berekening: Δ = €150 toeslag / €238/jaar Besparing ≈ 0,63 jaar (ca. 8 maanden). Voor elke aandrijving met meer dan 2.000 bedrijfsuren per jaar is IE4 duidelijk de economisch superieure keuze. Een overzicht van alle efficiëntieklassen IE1-IE5 vindt u in de gids IE Rendement Klassen: IE1 tot IE5 uitgelegd.
CO₂-balans Scope 2: Emissies van elektriciteit uit bedrijf
Scope 2-emissies worden veroorzaakt door ingekochte elektriciteit. Volgens gegevens van het Duitse Umweltbundesamt (UBA) is de emissiefactor voor de Duitse elektriciteitsmix in 2025:
CO₂ [kg] = E/Verbruik [kWh] × 0,38 kg CO₂/kWh
Bron: Umweltbundesamt (UBA), emissiefactor elektriciteitsmix DE 2025. Voor groenestroomcontracten daalt de factor tot 0–0,10 kg CO₂/kWh.
Op basis van de vergelijkende berekening van de versnellingsbak (11 kW, 6.000 h/jaar, 10 jaar) resulteren de volgende Scope 2-emissies:
| Aandrijving | Energieverbruik 10 jaar | CO₂-emissies |
|---|---|---|
| IE3 + wormwielkast (η=70 %) | 1.029.706 kWh | 391 t CO₂ |
| IE4 + planetaire reductorkast (η=96 %) | 708.127 kWh | 269 t CO₂ |
| Besparingen door optimale selectie | 321.579 kWh | 122 t CO₂ |
122 ton CO₂ komt overeen met het kilometrage van een middenklasse auto van ongeveer 750.000 kilometer. Voor bedrijven met ESG-rapportage en CO₂-reductiedoelstellingen is de keuze van de versnellingsbak dus een direct meetbare hefboom - zonder het proces te veranderen, gewoon door betere componenten te kiezen.
Invloed van de Frequentieregelaar: Kubische karakteristiek
Voor toepassingen met variabele belasting - vooral pompen, ventilatoren en compressoren - biedt een Frequentieregelaar (FI) het grootste energiebesparingspotentieel. De reden hiervoor is de kubieke afhankelijkheid van het vermogen van de snelheid (affinity laws):
P₂/P₁ = (n₂/n₁)³
Met snelheidsreductie tot 80%: P₂ = (0,8)³ × P₁ = 0,512 × P₁ - d.w.z. alleen 51,2 % van het nominaal vermogen, een besparing van 48,8%.
Voorbeeld: Pompantrieb 11 kW
Een pomp draait continu op vollast zonder frequentieregelaar. Met frequentieomvormer en vraaggestuurde regeling op een gemiddelde snelheid van 80%:
- Zonder FI: 11 kW × 6.000 h/jaar × 0,18 €/kWh / 0,879 = 13.512 €/jaar
- Met FI (80 % snelheid → 51,2 % belasting): 0,512 × 13.512 = 6.918 €/jaar
- Besparingen: 6.594 €/jaar - een frequentieregelaar (ca. €800–1.500) verdient zich in minder dan 3 maanden terug
Deze kubusvormige karakteristiek geldt niet voor alle belastingsprofielen. Transportbanden, slagen en aandrijvingen met constante koppelbelasting volgen een lineaire P ~ n-afhankelijkheid - de besparingen door snelheidsregeling zijn in deze gevallen lager. Meer hierover in de gids Frequentieregelaars: Wanneer is het de moeite waard om ze te gebruiken?
10-punten checklist voor inkoop (B2B)
Deze checklist helpt inkopers en ontwerpers om TCO-relevante vereisten te verankeren in specificaties en offertevergelijkingen:
Rendementsklasse specificeren
Eis motorklasse IE3 als minimum, IE4 voor >2.000 uur/jaar. Vermeld het minimumrendement van de tandwielkast in de specificatie (bijv. η ≥ 94%).
Type tandwielkast selecteren op basis van bedrijfsuren
Sneckenreductor alleen voor <2.000 uur/jaar of wanneer zelfremming absoluut vereist is. Specificeer planetaire reductorkast voor continu gebruik.
L10 lagerlevensduur opvragen
Eis minimale L10 voor alle dragende lagers in de offerte (bijv. L10 ≥ 20.000 uur bij n = 1.500 rpm).
Smeerintervallen laten documenteren
Olie-/vetverversingsintervallen en aanbevolen smeermiddeltypen moeten in de leveringsomvang zijn opgenomen.
Beschikbaarheid van reserveonderdelen waarborgen
Fabrieksgarantie voor lagers, radiale asafdichtingen en tandwielkastassemblages gedurende minimaal 10 jaar na levering.
Compatibiliteit met frequentieregelaar controleren
Motor moet geschikt zijn voor frequentieregelaargebruik (isolatieklasse F als minimum, lagerbescherming voor frequentieregelaargebruik).
Bedrijfsurenmeter / conditiebewaking
Voor aandrijvingen >15 kW of kritische machines: bedrijfsurenmeting of trillings-/temperatuurbewaking plannen.
TCO-berekening opnemen in offertecomparatie
Niet alleen de aankoopprijs berekenen, maar ook de energiekosten over 5–10 jaar als vergelijkingsmaatstaf (gebruik de formule uit dit artikel).
Fabrieksgarantie en MTBF opvragen
Mean Time Between Failures (MTBF) en garantiebereik (incl. gevolgschade) moeten expliciet worden opgevraagd en vergeleken.
Verwijderingsplan voor bedrijfsvloeistoffen
Certificering voor afgewerkte-olieverwijdering en recyclebaarheid van tandwielkasthuizen (aluminium/gietijzer) voor ESG-documentatie.
TCO-analyse voor uw aandrijvingsproject?
Onze ingenieurs berekenen gratis en vrijblijvend de total cost of ownership voor uw toepassing. Breng uw bedrijfsprofiel mee (prestaties, bedrijfsuren, elektriciteitsprijs) en ontvang een goed onderbouwd advies.
Vraag nu een consult aan →