Waarom IE-lessen cruciaal zijn
Iedereen die een elektrische motor koopt, kijkt eerst naar de aankoopprijs. Dat is begrijpelijk, maar economisch gezien kortzichtig. Voor een typische industriële motor met 11 kW die 6000 bedrijfsuren per jaar draait, is slechts 2-4% van de totale kosten gedurende een levensduur van 15 jaar toe te schrijven aan aankoop en onderhoud. De rest - meer dan 95% - zijn elektriciteitskosten.
Dit is precies waar de IE-efficiëntieklassen om de hoek komen kijken. Ze kwantificeren hoeveel van het geleverde elektrische vermogen daadwerkelijk beschikbaar is als mechanisch asvermogen - en hoeveel er verloren gaat als warmte. Het verschil tussen IE1 en IE3 voor een 11 kW motor is ongeveer 3,8 procentpunten efficiëntie. Dat klinkt niet veel, maar bij 6.000 h/a en €0,18/kWh komt dit neer op meer dan €1.000 aan extra kosten per jaar.
Belangrijkste afhaalmaaltijd:
Voor een gemiddelde industriële motor zijn de elektriciteitskosten tijdens de levenscyclus 20-50 keer hoger dan de aankoopprijs. De IE-klasse is daarom geen formaliteit voor certificering, maar de belangrijkste indicator voor economische efficiëntie bij het selecteren van een motor.
Wat zijn IE-klassen?
IE staat voor Internationaal Rendement. De classificatie is gedefinieerd in de internationale standaard IEC 60034-30-1:2014 (Roterende elektrische machines - Deel 30-1). Het specificeert het minimumrendement dat een asynchrone draaistroommotor moet hebben bij nominale belasting, nominale spanning en nominale frequentie om tot een klasse te behoren. Het toepassingsgebied omvat tweepolige tot achtpolige asynchrone motoren met eekhoornkooi van 0,12 kW tot 1.000 kW voor 50 en 60 Hz.
Meetmethoden: Directe vs. verliesanalyse
IEC 60034-30-1 verwijst naar de meetmethoden volgens IEC 60034-2-1. In de praktijk zijn twee benaderingen relevant:
- Directe methode (methode A): Ingangs- en uitgangsvermogen worden tegelijkertijd gemeten. Eenvoudig en snel, maar bij hoge rendementen (>93%) wordt de meetnauwkeurigheid kritisch - zelfs 0,5% meetfouten aan de ingang of uitgang vervormen het resultaat aanzienlijk.
- Analyse van verliezen (methode B/C): De afzonderlijke verliescomponenten (koperverliezen, ijzerverliezen, wrijvingsverliezen, strooiverliezen) worden afzonderlijk gemeten en bij elkaar opgeteld. Complexer, maar de voorkeursmethode voor verifieerbare typetests voor IE3 en hoger.
- Foutcorrectie (methode H): Gewijzigde versie met statistische correctie van extra verliezen. Gebruikt in de EU als referentiemethode voor conformiteitsverklaringen.
Belangrijk: De η-waarde op het typeplaatje is het gegarandeerde rendement van dit motortype bij nominaal bedrijf – niet het minimum van een specifieke IE-klasse. Een IE3-motor kan en moet het minimum van de klasse overtreffen.
IE1–IE5: Rendementsklassen in vergelijking
De volgende tabel toont de minimale rendementen volgens IEC 60034-30-1:2014 voor 4-polige motoren met eekhoornkooi bij 50 Hz en drie praktisch relevante vermogensklassen:
| IE-klasse | Aanwijzing | 4 kW | 11 kW | 75 kW | EU-status 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| IE1 | Standaard Rendement | 82,5 % | 87,6 % | 93,0 % | Niet langer verhandelbaar in de EU |
| IE2 | Hoog Rendement | 86,0 % | 89,8 % | 94,6 % | Alleen toegestaan met FI (0,75-1.000 kW) |
| IE3 | Premiumrendement | 87,6 % | 91,4 % | 95,6 % | Verplicht 0,75-1.000 kW (sinds 07/2021) |
| IE4 | Superieur Rendement | 89,5 % | 92,6 % | 96,5 % | Verplicht 75-200 kW (sinds 07/2023) |
| IE5 | Rendement op het hoogste niveau | 91,7 % | 95,0 % | 97,8 % | Geen EU-verplichting; vrijwillig (PMSM) |
Bron: IEC 60034-30-1:2014, Tabel 1 - Minimumrendementen voor 4-polige asynchrone motoren met eekhoornkooi, 50 Hz, bij 100 % nominale belasting. IE5-waarden volgens IEC/TS 60034-30-2.
Praktische opmerking: Het verschil in efficiëntie tussen twee IE-klassen is slechts 1-2 procentpunten voor dezelfde motor. Voor grote motoren (>75 kW) met een lange bedrijfstijd betekent dit echter duizenden euro's aan extra jaarlijkse energiekosten.
EU-verordening 2019/1781 (ecologisch ontwerp): Verplichtingen en vrijstellingen
De EU-Verordening 2019/1781 (ecodesignverordening voor elektrische motoren) regelt welke motoren in de EU op de markt mogen worden gebracht. De verordening is van toepassing op fabrikanten en importeurs - niet op eindgebruikers die bestaande machines gebruiken.
Geleidelijke introductie
| Datum | Vereiste | Vermogensbereik |
|---|---|---|
| 01.07.2021 | Minimaal IE3 (of IE2 + FI) | 0.75 kW - 1,000 kW, 2-6-pole |
| 01.07.2021 | Ten minste IE2 | 0.12 kW - 0.75 kW (small power range) |
| 01.07.2023 | Ten minste IE4 | 75 kW - 200 kW, 2-6-polig |
Uitzonderingen (vanaf 2026)
De volgende motortypen zijn vrijgesteld van de IE3/IE4-verplichtingen:
- Ex-motoren: Motoren gecertificeerd voor explosiegevaarlijke omgevingen (ATEX) - de ontwerpeisen voor explosiebescherming kunnen niet altijd worden gecombineerd met maximale efficiëntie.
- Remmotoren: Motoren met geïntegreerde elektromagnetische rem waarbij de rem niet afzonderlijk van de motor kan worden gecertificeerd.
- Volledig geïntegreerde motoren: Motoren die vanwege hun ontwerp niet afzonderlijk van de machine kunnen worden verwijderd en getest (bijv. dompelpompen, spindelmotoren in gereedschapsmachines).
- Eenfasige motoren: Niet gedekt door IEC 60034-30-1.
- Motoren met meer dan 8 polen: Buiten het bereik van de standaard.
- Speciale bedrijfsmodi: Motoren voor kortstondig bedrijf (S2 ≤ 30 min) of intermitterend bedrijf met zeer lage inschakelcycli (S3 ≤ 15 %).
- Export naar derde landen: De verordening is alleen van toepassing op de interne markt van de EU; de voorschriften van het land van bestemming zijn van toepassing op de export.
Belangrijk voor vervangingsaankopen: De verordening is van toepassing wanneer motoren op de markt worden gebracht - d.w.z. wanneer nieuw geproduceerde motoren worden gekocht. Het verder gebruiken van een reeds geïnstalleerde IE1- of IE2-motor in een bestaand systeem is niet verboden. De verplichting geldt echter volledig voor nieuwe investeringen en de vervanging van defecte motoren.
Wanneer is IE4 de moeite waard? - Voorbeeld TCO-berekening
Aan de hand van een concreet rekenvoorbeeld kan worden aangetoond op welk punt de meerprijs van IE4 ten opzichte van IE3 economisch wordt afgeschreven. De volgende parameters komen overeen met een typische middelgrote industriële aandrijving:
- Nominaal vermogen11 kW
- Bedrijfsuren6.000 uur/jaar
- Elektriciteitsprijs0,18 €/kWh (industrieel tarief)
- Gebruiksduur15 jaar
- Gebruik100 % nominale belasting (conservatieve aanname)
Berekening van het ingangsvermogen
IE3 (η = 91,4%):
Pein = 11 kW / 0,914 = 12,04 kW
Jaarlijkse energie = 12,04 × 6.000 = 72.240 kWh
Jaarlijkse kosten = 72.240 × 0,18 = 13.003 €
IE4 (η = 92,6%):
Pein = 11 kW / 0,926 = 11,88 kW
Jaarlijkse energie = 11,88 × 6.000 = 71.280 kWh
Jaarlijkse kosten = 71.280 × 0,18 = 12.830 €
Resultaat
Met een IE4-toeslag van 300-600 € ten opzichte van IE3 resulteert dit in een Afschrijvingsperiode van 1,7-3,5 jaar. De resterende 11-13 jaar van gebruik leveren dan pure energiewinst op.
Bij stijgende elektriciteitsprijzen of langere bedrijfstijden verbetert de economische efficiëntie van de IE4 aanzienlijk. De voorbeeldberekening is opzettelijk conservatief: er wordt uitgegaan van een constante vollast en geen fasen met deellast. In de praktijk is het relatieve voordeel van IE4 het grootst bij nominale belasting; voor frequente deellast moet een frequentieregelaar worden overwogen.
Permanentmagneet-synchroonmotor (PMSM) vs. asynchrone motor met IE4/IE5
IE4 kan op verschillende technologische manieren worden gerealiseerd: door geoptimaliseerde asynchrone motoren (ASM) met een verbeterde gelamineerde kern en een kooirotor met koperen staaf of door permanentmagneet-synchroonmotoren (PMSM). IE5 vereist praktisch altijd PMSM-technologie. De keuze tussen de twee benaderingen heeft verstrekkende gevolgen voor het systeem:
| Functie | PMSM (IE4/IE5) | ASM (IE3/IE4) |
|---|---|---|
| Directe start op het net | Niet mogelijk - FU verplicht | Mogelijk (directe of sterdriehoekstart) |
| Rendement bij nominale belasting | Hoger (geen slip, geen rotorverliezen) | Iets lager (slip ~2-4 %) |
| Rendement bij gedeeltelijke belasting | Aanzienlijk beter - vlakkere curve | Sterkere daling onder 50% belasting |
| Bouwvolume | Compacter met dezelfde prestaties | Groter, zwaarder |
| Aankoopkosten | Hoger (motor + FI verplicht) | Lager; frequentieregelaar optioneel |
| Overbelastingscapaciteit | Beperkt (risico op demagnetisatie) | Hoog (150-200 % nominaal koppel gedurende korte tijd) |
| Onderhoud / vervanging | Fabrikantspecifieke frequentieomvormer; magneten kunnen niet worden gerepareerd | Gestandaardiseerd; brede beschikbaarheid |
| Recycling | Zeldzame aardmetalen in magneten moeilijk te recyclen | IJzer en koper gemakkelijk recyclebaar |
Aanbeveling: IE4 ASM-motoren zijn de veilige keuze voor klassieke industriële aandrijvingen met directe start of een optionele FI. PMSM's zijn de moeite waard voor continu bedrijf, variabele belastingen en wanneer er al een frequentieregelaar in het systeem aanwezig is - meestal voor pompen, ventilatoren en servosystemen.
Selectiematrix: IE-klasse per toepassing
De optimale IE-klasse hangt niet alleen af van het rendement, maar ook van het werkingsprofiel, de belastingskarakteristieken en de systeemrandvoorwaarden. De volgende matrix biedt een praktisch beslissingshulpmiddel:
| Gebruik | Aanbevolen IE-klasse | Reden |
|---|---|---|
| Pomp met constant belastingsprofiel (> 4.000 h/a) | IE4 | Lange draaitijden bij nominale belasting - afschrijving in < 2 jaar |
| Ventilator/pomp met variabel belastingsprofiel + FI | IE3 + FU | Snelheidsaanpassing door FI bespaart meer dan hogere IE; kwadratisch belastingsprofiel |
| Servo as / zeer dynamische positionering | IE4/IE5 PMSM | FI toch beschikbaar; compactheid en deellastefficiëntie doorslaggevend |
| Remmotor (hijswerk / transportbandaandrijving) | IE2/IE3 (ASM) | Uitzondering op ecologisch ontwerp; PMSM niet geschikt vanwege overbelasting en remintegratie |
| Kortstondig gebruik / infrequent gebruik (< 500 h/a) | IE3 (verplicht) | Wettelijk minimum IE3; hogere klassen schrijven niet af bij lage looptijden |
| Compressor / vermaler ≥ 75 kW (> 5.000 h/a) | IE4 (verplicht) | Wettelijk verplicht sinds 07/2023; afschrijving onafhankelijk van looptijd |
Veelvoorkomende valkuilen in de praktijk
1. IE-klasse en frequentieregelaar
Een veel voorkomende misvatting: "Mijn frequentieregelaar maakt de motor efficiënter, dus ik heb geen hoge IE-klasse nodig." Dit is niet waar. De frequentieregelaar verbetert het systeemrendement door het toerental aan te passen, maar dit verandert niets aan het rendement van de motor bij een gegeven toerental en belasting. Een IE2-motor op de frequentieregelaar heeft nog steeds het slechtere rendement bij nominaal bedrijf. De uitzondering: als de frequentieregelaar permanent ruim onder de nominale belasting werkt, kan de snelheidsaanpassing het IE-klasseverschil overcompenseren.
2. Rendement bij gedeeltelijke belasting niet geclassificeerd
IEC 60034-30-1 definieert de IE-klassen uitsluitend bij 100 % nominale belasting. Gedrag bij gedeeltelijke belasting - relevanter dan nominale belasting voor veel toepassingen - maakt geen deel uit van de classificatie. Asynchrone motoren verliezen onevenredig veel efficiëntie onder 50% belasting; PMSM-motoren vertonen een vlakkere deellastcurve. Als u de energie-efficiëntie in het deellastbereik wilt optimaliseren, moet u de deellastkarakteristiek van de fabrikant opvragen en combineren met de FI-systeemefficiëntie.
3. Secundaire normen en systeemefficiëntie
Naast IEC 60034-30-1 zijn er nog andere relevante normen:
- IEC 60034-30-2: Uitgebreide efficiëntieklassen voor motoren met variabele snelheid (IE-klassen met VFD) - definieert IE-klassen op systeemniveau (motor + VFD).
- EN 50598-2: Systeemrendementsklassen voor VFD-motorsystemen (IES0-IES2) - maakt het mogelijk om algemene aandrijfsystemen te vergelijken, ongeacht de efficiëntie van de afzonderlijke componenten.
- IEC 60034-2-1: Testmethoden - bepalend voor de betrouwbaarheid van de opgegeven η-waarde. Let op gecertificeerde testrapporten volgens methode H.
- NEMA MG1: Amerikaanse tegenhanger van IEC; de relevante norm voor import uit Noord-Amerika (efficiëntieklassen NEMA Nom. Eff. / NEMA Premium).
Praktische tip: Vraag de motorleverancier altijd naar de specifieke η-waarde voor uw werkpunt - niet alleen naar de IE-klasse. Een IE3 motor met η = 93 % is beter dan een IE4 motor die net de klassegrens van 92,6 % haalt.
Ondersteuning bij IE-motorselectie?
Onze applicatie-ingenieurs controleren welke IE-klasse economisch haalbaar is voor uw bedrijfspunt - inclusief TCO-vergelijking en afschrijvingberekening.
Vraag nu een consult aan →